רדיוכירורגיה – טיפול בקרינה ממוקדת

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית הינה טכניקה המאפשרת מתן של קרינה חד-פעמית בעצמה גבוהה ובאופן מדוייק לטיפול בגידולים או פתולוגיות אחרות במוח ובחוט השדרה ללא צורך בניתוח.

כשמטפלים בגידול באמצעות קרינה מכוונים לגידול קרן רנטגן חזקה שמחסלת את תאי הסרטן.

השאלה החשובה היא איך שומרים על המוח הבריא מסביב לגידול?

הרופא המטפל משרטט באופן מדוייק את המטרה לטיפול על גבי ה- MRI של המטופל, והטיפול עצמו מתוכנן על ידי צוות מולטי-דיסיפלינארי הכולל נוירוכירורג, אונקולוג מומחה בקרינה ופיזיקאי רפואי.

רדיוכירורגיה לגידול מוחי
רדיוכירורגיה לגידול מוחי

המונח ״סטריאוטקטית״ מתייחס להגדרת המטרה באופן מדוייק ביחס למערכת קוארדינטות תלת-מימדית חיצונית. הטיפול מתבצע באמצעות מכשור קרינה מיוחד, ששולח קרינה מכיוונים שונים אל המוקד בו רוצים לטפל. כך, למעשה, בדומה לזכוכית מגדלת המרכת קרני שמש, מקבל המוקד קרינה בעוצמה רבה שהורסת את תאי הגידול שנמצאים בו, בעוד שהאזורים שסביבו מקבלים קרינה בעוצמה נמוכה מאוד ולכן לא נפגעים.

במהלך הטיפול הרדיוכירורגי ממוקדת אנרגית הקרינה מכיוונים רבים בנקודה אחת בעומק המוח

בזמן הטיפול הראש מקובע באמצעות מסיכה תרמופלסטית מיוחדת לא פולשנית בשילוב עם מערכות ניווט מתקדמות המאפשרות להביע לדיוק של פחות ממילמיטר.

מערכת רדיוכירורגיה
מערכת רדיוכירורגיה

השפעת הקרינה אינה מיידית ותלויה בסוג הפתולוגיה ובמינון הקרינה. בגידולים ממאירים תוצאות הטיפול מתבטאות תוך חודשים ספרים בעוד בתהליכים שפירים תוצאות הטיפול יכולות לבוא לידי ביטוי רק לאחר שנה-שנתיים.

רדיוכירורגיה מאפשרת לטפל ללא צורך בניתוח במגוון פתולוגיות של מערכת העצבים:

· גרורות במוח ובחוט השדרה
· מנינגיומות
· שוונומה ווסטיבולרית (שוונומה אקוסטית)
· מלפורמציות ווסקולריות AVM
· נוירלגיה טריגמינלית

הטיפול נחלק לשני שלבים המחולקים על פני יומיים: בשלב הראשון עובר המטופל הערכה על ידי הצוות המטפל, התאמת מסיכה תרמופלסטית והדמייה מתקדמת באמצעות סיטי ו-MRI ברזולוציה גבוהה. לאחר מכן מתבצע תכנון הטיפול על יד הצוות המטפל.
למחרת המטופל מגיע לשלב השני שהוא שלב הטיפול שאורך כחצי שעה עד שעה. לאחר השגחה של כחצי שעה משוחרר המטופל לביתו.

למידע נוסף לגבי כיצד מתבצע הטיפול ברדיוכירורגיה במאמר הבא >>

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית - כתבה בהארץ
רדיוכירורגיה סטריאוטקטית – כתבה בהארץ
דילוג לתוכן