ניתוחי אפילפסיה

ניתוח מוח לאפילפסיה הוא ניתוח שמטרתו העקרית היא לנתק או לנטרל את המוקד הגורם להתקפי הפרכוס מהמוח הבריא ולהפסיק את התקפי האפילפסיה. ניתוח אפילפסיה הוא אפשרות טיפול עבור אנשים עם אפילפסיה שההתקפים שלהם אינם נשלטים בצורה מספקת באמצעות תרופות.

רקע

אפילפסיה (הנקראת בעברית 'כפיון', אך ידועה יותר כמחלת הנפילה) היא הפרעה נוירולוגית המתבטאת בהתקפים פרכוסיים. התקף אפילפטי הוא אירוע חולף שנגרם מהפרעה בפעילות החשמלית התקינה של המוח. סוג ההתקף יקבע בהתאם לאזור המוחי הגורם להתקף ולאופי התפשטות הפעילות החשמלית הבלתי תקינה לאזורים סמוכים.
האבחנה של המחלה היא קלינית בעיקרה, ומתבצעת על ידי נוירולוג שיעזר בבדיקות עזר לניטור הפעילות החשמלית במוח (EEG ), ולהדמיית מבנה המוח (MRI).

רישום EEG של פירכוס
רישום EEG של פירכוס

הטיפול העיקרי באפילפסיה הוא בעיקרו בתרופות אנטי-אפילפטיות, אולם עבור חולים שההתקפים שלהם נשארים עמידים לטיפול תרופתי קיימת אפשרות להתערבות ניתוחית על ידי נוירוכירורג המתמחה בתחום על מנת לרפא או להביא להטבה משמעותית בתדירות ועצמת הפירכוסים. לפני ששוקלים ניתוח אפילפסיה, המטופלים עוברים הערכה מקיפה, שעשויה לכלול ניטור וידאו-EEG, מחקרי הדמיה כגון MRI, בדיקות נוירופסיכולוגיות ובדיקות מיוחדות אחרות כדי לאתר את המיקום והגורם להתקפים ולהעריך את הסיכונים יתרונות הניתוח.

קיימים מספר סוגי ניתוחים לאפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי:

כריתת מוקד – בחולים הסובלים מאפילפסיה מוקדית, בה ניתן לזהות מוקד ברור הגורם להתקף, ניתן לשקול ביצוע ניתוח לכריתת המוקד האפילפטי. ניתוח זה יכול בסוגים מסויימים של אפילפסיה להביא לריפוי מלא ובסוגים אחרים להביא לשיפור משמעותי בהתקפים. ניתוחים אלו מתבצעים בד״כ באמצעות קרניוטומיה ושימוש באמצעים טכנולוגיים תוך ניתוחיים מתקדמים. ניתן כיום לבצע את הניתוח גם בגישה זעיר פולשנית באמצעות לייזר מונחה MRI.

צריבה בלייזר של מוקד מוחי
צריבה בלייזר של מוקד מוחי

למידע נוסף במאמר הבא >>

כתבה בהארץ על ניתוח לכריתת מוקד>>

נוירומודולציה – בחולים הסובלים מאפילפסיה כללית, בה לא ניתן לזהות מוקד ברור, או בחולים הסובלים מאפילפסיה מוקדית אך אינם מועמדים לניתוח לכריתת המוקד, ניתן לבצע ניתוחים שמטרתם להוריד את תדירות ועצמת ההתקפים או למנוע את התפשטותם בין חלקי המוח. ניתוחים אלו מוגדרים כפליאטיביים, מכיוון שאינם מכוונים לריפוי אלא להקלה בסימפטומים.

גירוי עצב הואגוס – VNS : בניתוח זה מושתלת אלקטרודה על עצב הואגוס בצוואר, שמחוברת לקוצב המושתל מתחת לעור בבית החזה. המכשיר מספק פולסים חשמליים עדינים לעצב הואגוס כדי להפחית התקפים.

גירוי מוחי עמוק – DBS  : השתלת אלקטרודות בצורה סטריאוטקטית מדוייקת בגרעין התלמוס במוח, המחוברות לקוצב המושתל בבית החזה. הקוצב מספק גירוי חשמלי כדי לווסת פעילות מוחית לא תקינה ולמנוע מההתקפים להתפשט במוח.

גירוי עצבי רספונסיבי – RNS : זוהי גישה חדשה יותר הכוללת השתלת אלקטרודות לתוך המוקד האפילפטי במוח. האלקטרודות מחוברות לקוצב בעל יכולת לעקוב באופן רציף אחר פעילות המוח ולספק גירוי חשמלי כדי להפריע לפעילות ההתקפים כשהיא מתחילה.

קוצב וגאלי VNS
קוצב וגאלי VNS לאפילפסיה

למידע נוסף על טיפול באמצעות השתלת קוצבים לאפילפסיה עמידה במאמר הבא >>

או במאמר הבא על השתלת קוצב וגאלי VNS חדיש מותאם אישית מדגם SENTIVA>>

דילוג לתוכן