לשאלות ולקביעת פגישת ייעוץ:
idostrauss@gmail.com 077-7779222

טיפול ניתוחי באפילפסיה

אפילפסיה (הנקראת בעברית 'כפיון', אך ידועה יותר כמחלת הנפילה) היא הפרעה נוירולוגית המתבטאת בהתקפים פרכוסיים. התקף אפילפטי הוא אירוע חולף שנגרם מהפרעה בפעילות החשמלית התקינה של המוח. סוג ההתקף יקבע בהתאם לאזור המוחי הגורם להתקף ולאופי התפשטות הפעילות החשמלית הבלתי תקינה לאזורים סמוכים.
האבחנה של המחלה היא קלינית בעיקרה, ומתבצעת על ידי נוירולוג  שיעזר בבדיקות עזר לניטור הפעילות החשמלית במוח (EEG ), ולהדמיית מבנה המוח (MRI).

הטיפול העיקרי באפילפסיה הוא בעיקרו בתרופות אנטי-אפילפטיות, אולם עבור חולים שההתקפים שלהם נשארים עמידים לטיפול תרופתי קיימת אפשרות להתערבות ניתוחית על ידי נוירוכירורג המתמחה בתחום על מנת לרפא או להביא להטבה משמעותית בתדירות ועצמת הפירכוסים.

קיימים מספר סוגי ניתוחים לאפילפסיה:

בחולים הסובלים מאפילפסיה מוקדית, בה ניתן לזהות מוקד ברור הגורם להתקף, ניתן לבצע ניתוח לכריתת המוקד האפילפטי. ניתוח זה יכול בסוגים מסויימים של אפילפסיה להביא לריפוי מלא ובסוגים אחרים להביא לשיפור משמעותי בהתקפים.

בחולים הסובלים מאפילפסיה כללית, בה לא ניתן לזהות מוקד ברור, או בחולים הסובלים מאפילפסיה מוקדית אך אינם מועמדים לניתוח לכריתת המוקד, ניתן לבצע ניתוחים שמטרתם להוריד את תדירות ועצמת ההתקפים או למנוע את התפשטותם בין חלקי המוח. ניתוחים אלו מוגדרים כפליאטיביים, מכיוון שאינם מכוונים לריפוי אלא להקלה בסימפטומים.  למידע נוסף על טיפולים באפילפסיה עמידה באמצעות השתלת קוצבים עצביים במאמר הבא.

לתיאום פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף  >>